Україна, 36011, м.Полтава, проспект Першотравневий,9 +38 (0532) 56 02 11 +38 (095) 688 25 07

Запалився жировик, що робити?

Запалився жировик, що робити? Доброякісні новоутворення, що складаються з жирової тканини ліпоми рідко доставляють проблеми пацієнтам. У більшості випадків ці утворення мають невеликий розмір, тому малопомітні, безболісні і ніяк не позначаються на загальному стані здоров'я людини.

Всупереч поширеній думці, жировики можуть утворюватися не тільки підшкірно, але і в жировій тканині, що оточує внутрішні органи. І якщо перші можна виявити при поверхневому огляді, другі часто помічаються тільки при виникненні симптомів запалення. Поява болю і почервоніння в області розташування ліпоми тривожна ознака, з якою потрібно звернутися до лікаря.

Чому болить жировик?

Ліпома роками може існувати, не викликаючи жодних неприємних відчуттів. Але в ряді випадків невинне новоутворення може стати загрозою для здоров'я і самопочуття пацієнтів. Причини запалення жирової пухлини до кінця не з'ясовані, але до найбільш імовірним відносять:

  • метаболічні порушення;
  • захворювання ендокринної системи (щитовидної і підшлункової залоз, гіпофіза);
  • захворювання жовчного міхура;
  • постійний механічний вплив на ліпому;
  • недотримання правил особистої гігієни.

Незалежно від причин, що призвели до запального процесу в тканині ліпоми, захворювання доставляє чималий дискомфорт. Найчастіше запальний процес зачіпає підшкірні освіти, розташовані на обличчі або в області статевих губ.

Ознаки запалення

Доброякісне новоутворення за відносно короткий термін виростає до деякого розміру, після чого його ріст припиняється. Діаметр звичайного жировика може становити від декількох мм до 2 см. Якщо пухлина продовжує рости далі варто скоріше звернутися до лікаря для проведення біопсії і виключення злоякісності.

Якщо ліпома будь-якого діаметру почала боліти це також привід звернутися до лікаря для з'ясування причини запалення, усунення його симптомів і причини. Про запальному процесі:

  • почервоніння і біль в області жировика;
  • стрімке зростання тривалий час залишався незмінним новоутворенням;
  • хворобливі відчуття при натисканні;
  • локальне підвищення температури, почуття при пальпації.

Якщо жирова шишка болить постійно і без зовнішнього впливу, лікар може запідозрити її переродження в злоякісну форму. Ліпосаркома може становити серйозну небезпеку для життя, тому при появі насторожуючих симптомів не можна зволікати зі зверненням за лікарською допомогою. Крім того, запалення жировика на обличчі без відповідного лікування часто призводить до поширення патологічного процесу аж до розвитку менінгіту або енцефаліту.

Як усунути запалення ліпоми?

Локальна гіпертермія, почервоніння, набряклість і біль основні ознаки запалення ліпоми, що негативно позначаються на самопочутті пацієнта. Ступінь вираженості цих симптомів залежить від ряду факторів, що включають:

  • стан імунної системи;
  • гормональний баланс організму;
  • рівень метаболізму.

Запалився жировик, що робити? Для лікування невеликого новоутворення підходять медикаментозні або народні засоби, здатні швидко, ефективно прибрати запальну симптоматику. Лікарська терапія включає застосування антисептичних, антибактеріальних і протизапальних препаратів для внутрішнього або місцевого застосування.

Медикаменти для зовнішнього використання містять протимікробні, протизапальні компоненти, рослинні екстракти, що сприяють усуненню ознак захворювання і швидкому відновленню нормального стану.

Крім аптечних медичних засобів, коли болить жировик, часто застосовуються народні методики лікування. Методи нетрадиційної медицини допомагають в простих випадках, але повинні використовуватися з дозволу лікаря.

Доступний і простий спосіб вилікувати жировик це використовувати звичайний часник. Пахучий овоч славиться вираженими антибактеріальними властивостями і в народній медицині успішно застосовується в лікуванні фурункулів, опіків, гнійних запалень. Для усунення запальних симптомів необхідно натерти кілька зубців часнику і зробити з отриманої кашки компрес, зафіксувавши його чистим бинтом. Використовувати засіб потрібно кожен день до усунення симптомів.

Схожий ефект надає мазь на основі часнику і свинячого жиру. Часникова кашка і жир перемішуються в рівних пропорціях до отримання однорідної консистенції. Мазь наноситься на запалену область кілька разів в день.

Вираженими лікарськими властивостями володіє чистотіл. Щоб вилікувати ліпому яка почала боліти, рослину треба заварювати, а отриманим міцним відваром просочувати пов'язку і накладати на запалене місце. Застосування чистотілу призводить до розриву поверхнево розташованого жировика, а його вміст витягується маззю Вишневського або іншим засобом. Поверхню рани потрібно обов'язково обробити антисептиком для попередження розвитку інфекції.

Печена цибуля також вважається ефективним народним засобом для лікування запаленої ліпоми. Невеликого розміру овоч потрібно запекти в духовці. Запечена цибулю розтирають в кашку разом з натертим господарським милом (коричневим). Отримана маса накладається на хворобливу область тричі на добу, фіксуючи харчовою плівкою або стерильним бинтом. Процедура проводиться до зникнення ущільнення.

Якщо ви бачите, що нетрадиційна медицина і ліки не приносять бажаного ефекту, а жирова пухлина продовжує боліти потрібно повторно відвідати лікаря для призначення іншої терапії. У більшості випадків фахівці рекомендують позбуватися від симптомів, їх причини, вдавшись до хірургічних або апаратних методів для видалення ліпоми.

Хірургічне видалення ліпоми

Запалився жировик, що робити? Оперативне втручання для позбавлення жирової пухлини використовується, якщо її діаметр перевищує 2 см або вона розташовується в стінці органу. Швидкозростаючі або внутрішньоорганні новоутворення найбільш схильні до злоякісного переродження. Якщо вони починають боліти, то видаляти доводиться обидві частини: жирову тканину і навколишнє її капсули. Оперативне втручання дозволяє повністю видалити ліпому, не даючи їй рости знову.

Резекція шишок, розташованих під шкірою, проводиться під місцевим знеболенням (виняток становлять діти і деякі інші групи пацієнтів, яким показаний загальний наркоз). Перед проведенням операції пацієнт здає призначені хірургом аналізи, проходить УЗД. Сама процедура нескладна і займає близько півгодини.

Хірургічним методом видалення жирової пухлини користуються при:

  • великих розмірах новоутворення;
  • порушення функцій внутрішніх органів через здавлювання їх стінок, судин, нервових закінчень;
  • появи побічних і інтенсивному зростанні ліпоми;
  • ліпоматозу (множинні пухлини по всьому тілу).

Класичне хірургічне лікування супроводжується тривалим періодом відновлення, а також появою рубців на місці розрізу шкіри, тому лікарі воліють використовувати менш травматичні методики видалення жировик.

При проведенні оперативного лікування важливим етапом, який попереджає появу ускладнень, стає післяопераційний догляд. Щоб уникнути запалення в зоні проведення операції, пацієнтові призначаються:

  • протизапальні;
  • антибактеріальні;
  • ранозагоювальні засоби.

Щоб уникнути утворення некрасивого рубця, також застосовуються спеціальні препарати для якнайшвидшого загоєння і розсмоктування сполучної тканини.

Лікування жировика без операції

Позбутися від запаленої шишки під шкірою можна і нехірургічними методами. Хорошою альтернативою оперативному втручанню при позбавленні від внутрішньоорганних або підшкірних жирових пухлин може стати ендоскопічна хірургія. Ендоскопічні інструменти дозволяють видаляти утворення діаметром до 2 см через мінімальні надрізи.

Ще одним ефективним методом лікування ліпом вважається ліпосакція. Цей спосіб використовується для видалення підшкірних утворень будь-якого розміру, включаючи вдовий горб. Через невеликий прокол в тіло жировика вводять канюлю, через яку відсмоктується її вміст. Незважаючи на ефективність такого засобу лікування, у нього є недолік: після відкачування жирової тканини в тілі залишається фіброзна капсула, що значно підвищує ризик повторної появи новоутворення, яке знову почне боліти.

Для лікування підшкірних ліпом невеликого розміру активно застосовуються апаратні методики, що включають:

  • криодеструкцію;
  • лазерну або радіохвильову терапію.

Кріодеструкція застосовується при лікуванні різних шкірних утворень (папілом, гемангіом, атером) за допомогою рідкого азоту. Спосіб дозволяє зруйнувати жирову тканину разом з капсулою, що зменшує ризик повторної появи жировика. Через холодового опіку в місці впливу рідкого азоту може залишитися невеликий рубець.

Найбільш щадними методиками видалення ліпом вважаються лазерна терапія і радіохвильовий ніж. Ці методики дозволяють видалити жировик разом з капсулою з мінімальним ризиком кровотечі або рубцювання шкіри.

Ускладнення ліпоми

Запалився жировик, що робити? Починає боліти липома при відсутності своєчасного адекватного лікування стає причиною серйозних нездужань. Основне ускладнення, що супроводжує запалення новоутворення поява гною всередині жирової шишки. Нагноєння свідчить про проникнення всередину інфекції із сусідніх тканин або ззовні при самостійних спробах позбутися жировика.

Скупчення гнійних мас поступово призводить до утворення абсцесу, що супроводжується сильним болем, свербінням, печінням в запаленій області, підвищенням температури тіла, різким збільшенням розмірів ліпоми. Нагноєння пухлин великого діаметра викликає слабкість, а також інші ознаки інтоксикації організму.

Обмежені капсулою гнійні маси продовжують накопичуватися, приводячи до запалення навколишніх ліпоми тканин. Подальший розвиток захворювання призводить до їх розплавлення, виходу гною за межі абсцесу, утворення флегмони. В особливо важких випадках процес може супроводжуватися розривом флегмони, проникненням гною в області тіла, що приводить до сепсису і тяжких наслідків для всього організму.

Своєчасне звернення за лікарською допомогою і призначення терапії дозволяє уникнути появи ускладнень, усунувши захворювання на ранній стадії.

Як попередити утворення жировика?

Причини появи ліпом до кінця не з'ясовані, але існують ефективні профілактичні заходи, що значно зменшують ризик появи доброякісних жирових пухлин в будь-яких частинах тіла.

Основним завданням в попередженні утворення ліпом виступає підтримання нормального метаболізму за рахунок корекції раціону. Рекомендується:

  1. Відмовитися від вживання жирних, гострих, смажених продуктів.
  2. Виключити з раціону продукти які містять консерванти, канцерогені продукти.
  3. Зменшити вживання борошняних продуктів, віддавши перевагу хлібу з висівками і макаронних виробів.
  4. Збільшити кількість фруктів, овочів в раціоні.

Крім зміни раціону важливо дотримуватися особистої гігієни і регулярне проходження медичних оглядів. Особливе місце в попередженні утворення жировиків має нормальне функціонування травного тракту і ендокринної системи, тому їх треба обстежувати особливо ретельно.

Якщо ліпома все ж утворилася і почала боліти, потрібно якомога швидше звернутися за лікарською допомогою. Тільки фахівець здатний знайти і усунути причини запалення, а також виключити ризик злоякісного переродження.

Лікарі Клініки пластичної та косметичної хірургії в Полтаві швидко видалять жировик хірургічним способом і повернуть здоров'я вашого тіла!

Матеріал підготовлений
фахівцями клініки пластичної хірургії
24-04-2019
Запишіться на консультацію
Отримайте персональні рекомендації лікаря!

Схожі новини

Сучасна жінка розривається між турботами сім'ї, побудовою кар'єри і домашніми клопотами. Сильна завантаженість стає причиною передчасного старіння, тому виділення часу для догляду за собою це не примха, а необхідність. Але трапляється, що єдиний шанс відправиться до косметолога збігається з менструаціями. Чи варто відмовляти собі в довгоочікуваних процедурах або можна безбоязно застосовувати уколи краси розповідають лікарі Клініки пластичної та косметичної хірургії в Полтаві.
З віком гладка і пружна шкіра обличчя поступово піддається процесам старіння і на гладкому лобі неминуче з'являються перші зморшки. Некрасиві борозенки не тільки псують зовнішність, але і погіршують емоційний стан жінки, пригнічуючи почуттям наближення старості. Але наявність зморшок на лобі зовсім не вирок. Сучасна естетична медицина дозволяє боротися з неприємним явищем як хірургічними, так і безопераційними методиками.
Гладка шкіра - одна з основних ознак краси і здоров'я. Але іноді її бездоганний вигляд можуть зіпсувати папіломи, також відомі як бородавки. Доброякісні новоутворення не несуть суттєвої шкоди для організму, але здатні викликати незадоволення своєю зовнішністю, поява комплексів, падіння самооцінки. До того ж в деяких випадках невелика пухлина на шкірі може перероджуватися в злоякісну і становити загрозу для життя людини.
Невелике рухоме утворення під шкірою рідко викликає серйозні побоювання щодо здоров'я, але доставляє відчутний емоційний дискомфорт. Незважаючи на начебто безневинний, в деяких випадках невеликий жировик може стати справжньою проблемою. Чи варто пускати все на самоплив або відразу ж позбутися від ненависної ліпоми, знають фахівці «Клініки пластичної косметичної хірургії» в Полтаві.
Яскраво виражені скули і запалі щоки - мрія багатьох жінок. Але найчастіше дівчата не можуть позбутися від неприємних округлостей в середній частині обличчя, як би не старалися. Навіть малярський ліфтинг не дасть бажаного ефекту, якщо не позбутися від об'ємних скупчень жиру в щічної області - комків Біша. Багато знаменитостей пройшли через операцію по позбавленню від жирових тіл в щоках. Але є і ті, хто побоюється видалення грудочок жиру через оточуючих на цю тему міфів.